Prag Coursing

Na Happy Dog Show 2020 si můžete, resp. si může Vás pejsek vyzkoušet coursing zcela zdarma přímo v areálu akce. Není třeba se hlásit předem, tento psí sport je bez přihlášení a je vhodný pro všechny pejsky, nejen pro chrty. 

Základní popis coursingu   

Coursing je jedním z mnoha kynologických sportů. Ve své podstatě se jedná o terénní dostih. Principem je, že pes sleduje taženou umělou návnadu, na vzdálenost cca 300 – 700 m (500-1000 m), v jakémsi okruhu a je vždy návnadou přilákán zpět k majiteli. Běhá se v přirozeném, mírně svažitém terénu (není to však podmínkou), s přírodními nebo umělými překážkami. 

Cílem psa při coursingu je ulovit návnadu, která je tažená navijákem. Tato návnada v podobě střapce z igelitových pásků nebo králičí kůže, je tažena lankem mezi kladkami po dráze, která simuluje skutečný běh zajíce. Coursing se stává v posledních letech v Česku oblíbenou aktivitou a není již pouze doménou chrtích plemen. Výhodou tohoto sportu je, že jej mohou provozovat všechna plemena psů a majitelé všech věkových kategorií, a to i s vážným zdravotním handicapem. Jedná se o ideální vybití energie vašeho psa.

S coursingem se dá začít vždy, samozřejmě s ohledem na zdraví pejska. Nenecháme tedy malá štěňátka a psí seniory běhat zbytečně dlouhé tratě, kde by mohlo dojít k jejich přetažení. Před samotným tréninkem je vhodné nechat pejskovi zahrát svaly procházkou.

Instrukce pro absolvování coursingu

  • na coursingu se běhá zásadně bez obojků a postrojů, pes smí mít pouze dečku a košík, vše má své bezpečností důvody.
  • před během psa důkladně rozpohybujeme, aby nedocházelo ke zraněním. Po doběhu psa důkladně vykrokujeme, žádné uvazování a ukládání do auta ihned po běhu.
  • každý pes smí běžet za den pouze dva běhy s minimálně hodinovým odstupem.
  • na prvním tréninku by měl pes vždy běžet solo, aby si vytvořil fixaci na střapec, ne pronásledování jiného psa. Párový běh je vhodný až ve chvíli, kdy pes spolehlivě, bez zaváhání běží sám za střapcem.
  • v prostoru coursingu a jeho okolí je přísný zákaz volného pobíhání psů, aby nedocházelo k vběhnutí psa do trati.
  • na coursing berte jen absolutně zdravého psa, pokud máte jen malé podezření na onemocnění psa na coursing neberte.
  • v případě párového běhu, buďte ohleduplní k druhému psu, co dobíhá, pokud nechce jít ke střapci za přítomnosti vašeho psa, či hrozí  konflikt, nechte svého psa střapec ulovit a poté ho odveďte a uvolněte jej druhému psovi.
  • nikdy netrénujeme s nakrmeným psem, těsně po doběhu psa nenapájíme ani jej nepoléváme vodou

(oficiální text pořadatele Prague Coursing)

Kde a kdy se coursing koná?

25.4.2020
Praha 6, kemp Džbán, 160 00
Happy Dog Show 2020